1. Zastrihnite stonky
Prvý krok, ktorý odporúčame priamo pred vložením kvetov do vázy je zastrihnutie stoniek. Na stonke tak vytvoríme miesto, cez ktoré bude kvet prijímať vodu a živiny. Tie totiž postupom času strácajú absorpčnú schopnosť, tým že sa uzatvárajú a je preto nutné štruktúru stonky opakovane narúšať. Dôležitý je aj uhol pod akým stonky zastrihneme. Ten by mal byť 45 stupňový, pre dosiahnutie čo najväčšej absorpčnej plochy na stonke.
2. Odstráňte prebytočné listy
Po tom čo sme zastrihli stonky, je potrebné zbaviť sa aj prebytočných listnatých častí kvetov. Predovšetkým tých, ktoré by prišli do priameho kontaktu s vodou, čo by spôsobilo ich rozklad a tým znečistenie vody vo váze. Listy preto odstránime, čím dosiahneme že kvety budú vo váze voľnejšie „dýchať“.
3. Len krištáľovo čistá váza
Nie, netreba ihneď kupovať krištáľové vázy, či potajomky ukradnúť tie od starej mamy. Stačí ak tie, ktoré už máte budú v dokonale čistom stave a to doslova. Kvetinoví pestovatelia a floristi sa zhodnú v jednom: „Váza by mala byť taká čistá, že sa z nej sami budete chcieť napiť”. Kvety totiž cez zastrihnuté stonky prijímajú všetko čo sa vo váze nachádza a teda aj prípadné nečistoty a baktérie, ktoré im skracujú životnosť. Aby ste to mali isté, majte Vaše vázy čisté.
4. Vždy čerstvá voda
Aby sa kvetom vo váze naozaj páčilo, zalievame ich čistou a studenou vodou, ktorú obmieňame každé 2-3 dni. Pred tým ako vložíme kvety do čerstvej vody, odporúčame znovu zastrihnúť stopky. Pravidelnou výmenou vody predídeme koncentrácii nečistôt vo váze.
5. Pridajte výživu pre kvety
Zvyčajne sa jedná o vrecúško, ktorého obsah je rozpustný v 0,5l alebo v 1l vody, obsahujúce mix živín a antimikrobiálnych látok, vyživujúcich kvety a zároveň zabraňujúci množeniu nežiadúcich baktérií vo váze. Výživou pre kvety je možné naozaj výrazne predĺžiť ich životnosť.
6. Žiadne priame slnko a horúčavy
Rezaným kvetom sa nie veľmi pozdáva pobyt na slnku a nie to ešte k tomu v kombinácii s vysokými teplotami. Nesmieme zabúdať, že aj tie najčerstvejšie kvety sú predsa len organický materiál a ten sa v takýchto podmienkach rýchlo znehodnotí. Ideálne je vázu postaviť do chladnejšej miestnosti bez priameho slnka. Vyhnúť by sme sa mali aj prievanu, ktorý kvety len zbytočne vysúša.
7. Ovlažujte ich
V prípade, že spozorujete Vaše kvety schnúť, nebojte sa siahnuť po rozprašovači a jemne ich ovlažiť. Aj tu platí zlaté pravidlo čo najčistejšej vody a taktiež rozprašovača. Tento krok odporúčame príliš nepreháňať. Nadmerná vlhkosť v lupienkoch kvetín môže viesť k plesniam a k tvorbe baktérií.
8. Preč od zrejúceho ovocia
Ak máte na pláne holandské zátišia plné ovocia a zeleniny, rozumieme. No je to posledné miesto kam postaviť na dlhšie obdobie vázu s kyticou. Zrejúce ovocie produkuje etylén urýchľujúci vädnutie kvetov. Na pozore sa treba mať aj pred kvetmi, ktoré zvädli o niečo rýchlejšie ako tie ostatné. Do okolia a do vody vylučujú látky, ktoré rovnako ako etylén z ovocia skracujú životnosť zvyšných kvetov.
9. Lokálne a sezónne
Posledný krok je snáď aj ten najdôležitejší. Na to aby ste dosiahli najvyššiu možnú trvácnosť kvetov, je podstatné nakupovať kvety, ktoré boli vypestované lokálne. Nemajú za sebou totiž tisícky kilometrov cesty a litre stimulačných chemických koktailov, bez ktorých by toľké cestovanie jednoducho nezvládli. Nehovoriac o uhlíkovej stope, ktorú vytvárajú. Chceme sa predsa obklopovať láskou vypestovanými kvetmi a nie vysilenými chúdencami z druhého konca planéty. Pridajte sa k nám, k našej kvetinovej revolúcii, za sezónne kytice bez zbytočných chemikálií!
Žiadne (rezané) kvety tu s nami nebudú navždy a v tom je ich nostalgické čaro. Ich pominuteľná krása je jeden z dôvodov, prečo sme sa do nich zamilovali. Veríme, že pomocou týchto tipov vás budú voňavé kytice kvetov tešiť čo najdlhšie.